Поштовани забринути оче,
Имам потребу да и ја дам одређен допринос сагледавању тешкоћа Вашег сина које и Вама задају муке.
Ја схватам да сте Ви забринути за стање душе свог одраслог здраворођеног сина. Гризе Вас савест што нисте успели да у њему потакнете религиозност. Међутим, све има своје разлоге. Једно је сигурно- омогућили сте му крштење и пружили узор православног верника.
Неретко се деца понашају дијаметрално супротно родитељском узору, а разлози за то могу да буду многобројни: модел се грубо намеће, или се упорно инсистира на њему, или пак сам узор не делује аутентично (вредности на којима инсистира поштује само декларативно, не проистичу из његовог истинског бића) , а може бити и аутентичан,а да не делује задовољно, испуњено. Понекад није у питању ништа од наведених разлога, него млад човек тражи неки свој пут- што има развијенију индивидуалност, то је та тежња израженија.
Чудни су путеви Господњи. Можда је Вашег сину потребно да прође путању од агностика до истинског верника кроз интензивно трагање за сопственим идентитетом (мењање факултета) и кроз душевну патњу, а не следећи родитељски узор. Преостаје Вам да се молите Богу да се Вашем сину у борби са „раком душе“ (што је метафора за депресију) отворе духовне очи. На Вама је да ненаметљиво мотрите на њега, да он буде свестан Вашег присуства и Ваше доступности.
Лекови су, могуће, тренутно неопходни покретачи животне снаге, како би се створили предуслови да се Ваш син уопште почне бавити својом душом.А када се тај процес покрене у њему, оживеће и сви они вредносни записи које сте Ви у њега уткали.
Пустите га, уважите његову одраслост и потребу да сам себи тражи лека. Прискочите у помоћ једино ако је сам затражи.Тако ћете смањити ризик од развоја ма којег облик зависног понашања.
Ваше дете са инвалидитетом такође има потребу за неким обликом самосталности, у скаду са способностима.Зар не? Што се више осамостали, то ће Вашем одраслом сину бити лакше да иза Вас настави бригу о њему.
Свако добро Вам желим!
Светлана Продановић, дипл.психолог, породични психотерапеут